Acasă 'Round da world Nominalizari si castigatori la premiile Oscar 2010

Nominalizari si castigatori la premiile Oscar 2010

34
0
DISTRIBUIȚI

Asa cum ne asteptam, The Hurt Locker si Avatar si-au impartit anul acesta cele mai multe premii Oscar.  Premiul pentru categoria „Cel mai bun film” a fost inmanat producatorilor „The Hurt Locker”.

Cel mai bun actor in rol principal

  • Jeff Bridges in “Crazy Heart”

  • George Clooney in “Up in the Air”
  • Colin Firth in “A Single Man”
  • Morgan Freeman in “Invictus”
  • Jeremy Renner in “The Hurt Locker”

Cel mai bun actor in rol secundar

  • Matt Damon in “Invictus”
  • Woody Harrelson in “The Messenger”
  • Christopher Plummer in “The Last Station”
  • Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
  • Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”

Cea mai buna actrita in rol principal

  • Sandra Bullock in “The Blind Side”

  • Helen Mirren in “The Last Station”
  • Carey Mulligan in “An Education”
  • Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
  • Meryl Streep in “Julie & Julia”

Cea mai buna actrita in rol secundar

  • Penélope Cruz in “Nine”
  • Vera Farmiga in “Up in the Air”
  • Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
  • Anna Kendrick in “Up in the Air”
  • Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Cel mai bun film de animatie (lungmetraj)

  • “Coraline” Henry Selick
  • “Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
  • “The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
  • “The Secret of Kells” Tomm Moore
  • “Up” Pete Docter

Cea mai buna scenografie

  • “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair

  • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
  • “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
  • “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray

Cea mai buna imagine

  • “Avatar” Mauro Fiore

  • “Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
  • “The Hurt Locker” Barry Ackroyd
  • “Inglourious Basterds” Robert Richardson
  • “The White Ribbon” Christian Berger

Cele mai bune costume

  • “Bright Star” Janet Patterson
  • “Coco before Chanel” Catherine Leterrier
  • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
  • “Nine” Colleen Atwood
  • “The Young Victoria” Sandy Powell

Cel mai bun regizor

  • “Avatar” James Cameron
  • “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow

  • “Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
  • “Up in the Air” Jason Reitman

Cel mai bun documentar (lungmetraj)

  • “Burma VJ” Anders Østergaard si Lise Lense-Møller
  • “The Cove” Louie Psihoyos si Fisher Stevens

  • “Food, Inc.” Robert Kenner si Elise Pearlstein
  • “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich si Rick Goldsmith
  • “Which Way Home” Rebecca Cammisa

Cel mai bun documentar (scurtmetraj)

  • “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert si Matthew O’Neill
  • “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge si Henry Ansbacher
  • “The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar si Julia Reichert
  • “Music by Prudence” Roger Ross Williams si Elinor Burkett

  • “Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka si Anna Wydra

Cel mai bun montaj

  • “Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua si James Cameron
  • “District 9” Julian Clarke
  • “The Hurt Locker” Bob Murawski si Chris Innis

  • “Inglourious Basterds” Sally Menke
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz

Cel mai bun film strain

  • “Ajami” Israel
  • “The Milk of Sorrow (La Teta Asustada)” Peru
  • “A Prophet (Un Prophète)” France
  • “The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)” Argentina

  • “The White Ribbon (Das Weisse Band)” Germany

Cel mai bun machiaj

  • “Il Divo” Aldo Signoretti si Vittorio Sodano
  • “Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall si Joel Harlow

  • “The Young Victoria” Jon Henry Gordon si Jenny Shircore

Cea mai buna coloana sonora

  • “Avatar” James Horner
  • “Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
  • “The Hurt Locker” Marco Beltrami si Buck Sanders
  • “Sherlock Holmes” Hans Zimmer
  • “Up” Michael Giacchino

Cel mai bun cantec original

  • “Almost There” din “The Princess and the Frog” si versuri de Randy Newman
  • “Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” si versuri de Randy Newman
  • “Loin de Paname” from “Paris 36” si versuri de Reinhardt Wagner,Frank Thomas
  • “Take It All” din “Nine” Music si versuri de Maury Yeston
  • “The Weary Kind” din “Crazy Heart” si versuri de Ryan Bingham si T Bone Burnett

Cel mai bun film

  • “Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producatori
  • “The Blind Side” Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producatori
  • “District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producatori
  • “An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey,Producatori
  • “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier si Greg Shapiro, Producatori

  • “Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producatori
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness si Gary Magness, Producatori
  • “A Serious Man” Joel Coen si Ethan Coen, Producatori
  • “Up” Jonas Rivera, Producatori
  • “Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman si Jason Reitman, Producatori

Cel mai bun film de animatie (scurtmetraj)

  • “French Roast” Fabrice O. Joubert
  • “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
  • “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
  • “Logorama” Nicolas Schmerkin

  • “A Matter of Loaf and Death” Nick Park

Cel mai bun scurtmetraj

  • “The Door” Juanita Wilson si James Flynn
  • “Instead of Abracadabra” Patrik Eklund si Mathias Fjellström
  • “Kavi” Gregg Helvey
  • “Miracle Fish” Luke Doolan si Drew Bailey
  • “The New Tenants” Joachim Back si Tivi Magnusson

Cel mai bun montaj de sunet

  • “Avatar” Christopher Boyes si Gwendolyn Yates Whittle
  • “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson

  • “Inglourious Basterds” Wylie Stateman
  • “Star Trek” Mark Stoeckinger si Alan Rankin
  • “Up” Michael Silvers sid Tom Myers

Cel mai bun mixaj de sunet

  • “Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson si Tony Johnson
  • “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson si Ray Beckett

  • “Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti si Mark Ulano
  • “Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson si Peter J. Devlin
  • “Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers si Geoffrey Patterson

Cele mai bune efecte vizuale

  • “Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham si Andrew R. Jones

  • “District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros si Matt Aitken
  • “Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh si Burt Dalton

Cel mai bun scenariu adaptat

  • “District 9” , Neill Blomkamp si Terri Tatchell
  • “An Education” , Nick Hornby
  • “In the Loop” , Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
  • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”, Geoffrey Fletcher

  • “Up in the Air” , Jason Reitman si Sheldon Turner

Cel mai bun scenariu original

  • “The Hurt Locker”, Mark Boal

  • “Inglourious Basterds” , Quentin Tarantino
  • “The Messenger”, Alessandro Camon & Oren Moverman
  • “A Serious Man”, Joel Coen & Ethan Coen
  • “Up” , Bob Peterson, Pete Docter, Tom McCarthy
DISTRIBUIȚI